Grafika komputerowa to nic innego, jak dział informatyki zajmujący się tworzeniem obrazów za pomocą programów komputerowych. Za początek grafiki w tym wydaniu uznać można schyłek lat 50. ubiegłego wieku, jednak ze względu na niedostępność komputerów, w Polsce rozwinęła się dopiero w latach 80. kiedy to rozpowszechniono wynalazek, którym stały się komputery osobiste. Dziś zawód grafika komputerowego jest jednym z najlepiej opłacanych. W tym zawodzie nie wystarczy mieć tylko ogromnej wiedzy z zakresu teorii, działania programów i sprzętów komputerowych. Ważny jest także talent, który wykorzystywany może być zwłaszcza w różnych odnogach grafiki komputerowej, zajmujących się szerokorozumianym ilustrowaniem.

Zadaniem grafiki komputerowej jest nie tylko tworzenie wizualizacji danych pomiarowych, przygotowywania publikacji, czy projektowanie gier komputerowych, ale także tworzenie marki danej firmy.

To właśnie na podstawie loga, które tworzy grafik komputerowy firma zostaje rozpoznawana przez swoich potencjalnych klientów. Branding, czyli budowanie marki jest zatem niezwykle ważne i odbywa się już na samym poziomie projektowania graficznego. Logo firmy jest ważnym elementem i dobrze jak jest na tyle oryginalne, że automatycznie widząc je myślimy o danej marce. Aby stworzyć logo warto zgłosić się do studia projektowego, w którym pracują specjaliści graficy. Zwykle są to ludzie bardzo kreatywni, którzy potrafią dobrze doradzić i zaproponować unikalny brand, odpowiedni do misji, którą reprezentuje firma. Grafika komputerowa dzieli się na rastową, wektorową, a także grafikę dwuwymiarową i trójwymiarową. Proces tworzenia tej ostatniej jest zwykle najbardziej pracochłonny i obejmuje modelowanie, utworzenie sceny, a także przeliczanie sceny i tworzenie pliku właściwego zwykle w formie animacji. Tworząc grafię komputerową należy znać i przede wszystkim umieć zastosować filtry. Wyróżnić możemy filtr dolnoprzepustowy, filtr górnoprzepustowy, filtr medianowy, wykrywający krawędzie, a także negatyw.

Prawidłowe zastosowanie tych filtrów potrafi zmienić grafikę nie do poznania. Zajmując się grafiką komputerową koniecznie trzeba znać podział i zastosowanie modeli kolorów.

Jak wiadomo w terminologii graficznej dzielimy je na trzy grupy. Pierwsze, kojarzone ze sprzętem to RGB, CMYK i CMY. Drugie, kojarzone z użytkowniekiem to HLS i HSV. Trzecia grupa to kolory niezależne CIE XYZ oraz CIE Lab. Kolory są niezwykle ważne w grafice, zwłaszcza tej użytkowej. Wiele barw ma także swoją ukrytą symbolikę, warto się z nią zapoznać, bo możeby być pomocna w projektach autorskich. Wiele firm projektowych oferuje projekty do druku, w których skład wchodzą wizytówki, plakaty, papier firmowy, ulotki, opakowania czy też różnego rodzaju teczki ofertowe i foldery. Patrząc na dzieła czołowych przedstawicieli polskiej grafiki, można się wiele nauczyć. Można się także zainspirować i czerpać o twórców, których nazwiska zna prawie każdy. Zdzisław Beksiński, Ryszard Horowitz czy Michał Kurc to guru polskiego graphic designu. Warto zaznajomić się z ich twórczością choćby dziś, bo są to niezwykle barwne i czasem kontrowersyjne postaci.