Istnieją dwa podstawowe typy tworzenia grafiki komputerowej ze względu na technikę. Wyróżnić możemy zatem grafikę rastową i wektorową. Ta pierwsza złożona z mnóstwa punktów zwanych pikselami rozmieszczonymi na bitmapie. Z początku czarno-biała, w póżniejszym czasie zaczęła nabierać kolorów, wówczas bitmapy zastąpione zostały pixmapami, choć dziś nie są stosowane wszędzie, znaleźć można je w systemie operacyjnym X Windows. Grafika wektorowa charakteryzuje się natomiast tym, że składa się z różnych odcinków (czyli wektorów, stąd nazwa), a także z różnych figur geometrycznych, kresek czy łuków.

W zestawieiu tych dwóch technik graficznych zdecydowaną przewagą cieszy się grafika wektorowa, która mimo zmiany rozmiaru zawsze pozostaje lepsza jakościowo.

Dodatkowo grafikę podzielić mozna ze względu na charakter danych i tak wyróżnić możemy grafikę dwuwymiarową (2D) i grafikę trójwymiarową (3D). Aby zajmować się grafiką komputerową zawodowo należy znać na poziomie zaawansowanym kilka programów graficznych. W zależności od tego jaką częścią grafiki się zajmujemy, takimi programami powinniśmy umieć się posługiwać.

Najczęściej wybieranym programem jest Adobe Illustrator, a także Adobe Photoshop czy CorelDRAW.

Opanowanie tych programów nie gwarantuje tego, że będzie się wspaniałym grafikiem. Potrzeba jeszcze sporo kreatywności i umiejętności plastycznych, a także zmysłu estetycznego. Wybierając swoją drogę w kierunku grafiki koniecznie trzeba zastanowić się w jakim kierunku chcemy podążać.W dzisiejszych czasach warto zając się poligrafią ponieważ przemysł reklamowy oraz wydawniczy ciągl si rozwija a zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie ciągle rośnie. Rozpoczynając przygodę z grafiką warto zapisywać się na różnego rodzaju szkolenia z programów graficznych. Ważne jednak by te szkolenia miały formę praktyczną, tylko w taki sposób możemy się czegoś nauczyć. Dlatego warto zwracać na to szczególną uwagę i kształcić się na wielu płaszczyznach, by poznać tajniki grafiki komputerowej.